...
SOMA SIFIR ATIK PROJESI ILE CEVREYE VE GELECEGE SAHIP CIKIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan 'Sıfır Atık Projesi' Belediye Başkanımız Sn. Ali Tulup’un düzenlediği tanıtım programı ile ilçemizde hayata geçirildi.
Soma On Üç Eylül Okulunda düzenlenen Sıfır Atık Projesi’nin hayata geçirilmesi programına; Belediye Başkanı Sn. Ali Tulup, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sn. Mustafa Dikici, Okul Yönetimi, Öğrenciler ve Basın Mensupları katıldı. Atığın kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan 'Sıfır Atık Projesi' ile kurumlarda ortaya çıkan atıkların ayrıştırılarak israfın önüne geçilmesi ve ekonomiye geri kazandırılması amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarda seferberlik başlatıldı. İlçemizde yıllardır düzenli olarak sürdürülen Ambalaj Atıkları Toplama projesi “Sıfır Atık Projesi” kapsamında genişletilerek vizyon proje haline getirildi. Bu kapsamda ilçemize var olan 140 adet kağıt, cam, metal, plastik ve pil atıkları geri dönüşüm ünitelerine ek olarak 72 adet dış mekan, 1000 adet iç mekan ambalaj atığı toplama ünitelerine ilave olarak 500 adet iç mekan ambalaj atığı toplama ünitesi ilave edildi.

BAYAT EKMEK TOPLAMA KUTULARI İLE SOKAK HAYVANLARININ YEMEK İHTİYACI KARŞILANACAK

Yıllardır ambalaj atığı toplama konusunda farkındalık yaratarak çalışmalarını sürdüren Soma Belediyesi İlçeye yerleştirecek olduğu 10 bayat ekmek toplama ünitesi ile de hayvanların yararına hizmet yapacak. Belediyemiz vatandaşların ellerinde kalan, bayatlamış ekmeklerini değerlendirmeleri için ilçe genelinde 10 noktaya Bayat Ekmek Kutuları yerleştirerek kutularda da biriken ekmekleri sokak hayvanları ve hayvan barınakları için kullanacak.

AYDA 5 TON CAM ŞİŞE TOPLANIYOR.

Geçen yıl içerisinde toplamda 540 ton ambalaj atığı toplandığını belirten ekipler ayrıca 39 ton cam, 700 kg pil, 8 ton ise bitkisel atık toplandığını açıkladı. 70 adet cam şişe toplama ünitesinin mevcut olduğu ilçemizde her ay yaklaşık 5 ton cam şişe toplanmakta. Ünitelerde biriktirilen bu ambalaj atıklarının ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığından lisanslı firmalar tarafından toplanacağı açıklandı.

Haber Galerisi

 
... RESMİ MOBİL UYGULAMALARI İNDİREBİLİRSİNİZ
444 1 891 TÜM İSTEK, ŞİKAYET, SORUNLARINIZ İÇİN TALEP VE ÖNERİ BİLGİ EDİNME, ÖNERİ VE ŞİKAYET FORMU