Anasayfa HaberlerŞebeke Suyu İle İlgili Açıklama

Bildirimler ve Haberler

Haberler İhaleler Duyurular

Şebeke Suyu İle İlgili Açıklama

Belediye Başkanı Hasan Ergene şebeke suyunda yapılan tahlillerde arsenik oranının değerlerin üstünde çıktığını belirterek. Halkın şebeke suyunu içme ve yemeklerde kullanmamasını söyledi. Bu sorunu en kısa zamanda çözmek için gayret ediyoruz dedi.

Soma Belediye başkanı Hasan Ergene Sağlık Grup Başkanı Dr.Yasin Gürelinde bulunduğu  basın toplantısı düzenleyerek suyun içme ve yemeklerde kullanılmaması gerektiğini söyledi. Başkan Hasan Ergene gerekli tedbiri alacaklarını belirtti.

    Belediye Başkanı Hasan Ergene yaptığı açıklamada; “Bu konu Türkiye gündemine düşünce basında da işlenince bizimde ilgimizi çekti. Halk sağlığı teknisyenleri ile görüşüp numune alıp labaratuvara gönderelim diye tedbiren bu yola saptık. Gelen tahlil raporunda İnsani tüketim amaçlı sular yönetmeliği gereğince halka verilen içme ve kullanma suyunda arsenik değerleri yönetmelikte verilen üst sınır değerlerinden aştığı görüldüğü tesbit edilmiştir diye bize tebliğ edildi. Soma içme suyu şebekesinden 4 numune alındı. Alınan 4 numune İzmir Hıfzısıhha Labaratuvar müdürlüğünde tahlil edildi ve numunelerde arsenik 20, 23, 27 oranlarında değerler çıktı. Sınır değer 10. 2005 yılına kadar bu değer 50 imiş, ama daha sonra bu değerin yüksek olduğundan sınır 10a çekildi.

 

 

  Somanın içme suyunu sağlayan muhtelif yerlerde 11 adet kuyumuz var. Cuma günü bu 11 kuyudan ayrı ayrı numune alarak aynı labaratuvara tahlil için gönderdik. Şöyle bir ümit var içimizde yaygın bir kirlilikten ziyade karşılaştığımız olay 2 veya 3 kuyudan kaynaklanan bir kirlilikse o kuyuları devre dışı bırakalım diğer kalan kuyulardan şehre su vermeye devam edelim. Bu arada arsenik olmayan kısımda sondaj yaparak açığı ordan kapatalım diye bir yaklaşımımız oldu. Bu tahlil neticesi bize bir hafta içinde ulaştırılacağı söylendi. 11 Ayrı kuyunun arsenik değerleri tek tek elimizde olacak. Bununla da yetinmedik. Manisa Belediyesine ve bir çok belediye ye bu ağır metalleri filtreleyen bir firma ile de görüşmeye geçtik. Manisa Belediyesinin yaptığı tesisleri inceledik. Orada arseniğin nasıl arıtıldığına baktık. Firma Somaya gelerek içme suyu tesislerini gezdi. Öneri projesiyle birlikte bize maliyetini getirdiler “ dedi.

   Firma yetkilisi üç bölgede arıtma tesisi kurulacağını yer tesliminden sonra 6 haftada sistemin devreye gireceğini belirtti.

    Belediye Başkanı Hasan Ergene; “İki tane tedbir düşünüyoruz. Birincisi eğer münferit bir kirlilikse kirli olan kuyuları devre dışı bırakarak şehre tekrar temiz su vermeye devam edeceğiz. Eğer yaygın bir kirlilikse de içme suyu arıtma tesisini uygun yerlere bir an önce kurup şehrimize temiz su vermeye devam edeceğiz. Bugünden itibaren bizim birinci öncelikli görevimiz bu. Su sorunu acil çözümlenmesi gereken işler statüsünde. Belediyenin bütün yatırımlarını tekrar gözden geçirmek durumundayız. Halk sağlığı çok önemli. Üzücü bir olay. En kısa sürede gidermek için gayret ediyoruz” dedi.

    Belediye Başkanı Hasan Ergene Soma halkından şebeke suyunu içmemelerini yemeklerde kullanmamalarını söyledi.

 

Su analiz sonuçları ile ilgili yazı aşağıda açıklanmıştır..