Anasayfa HaberlerKuran da Aile Sempozyumuna Büyük İlgi

Bildirimler ve Haberler

Haberler İhaleler Duyurular

Kuran da Aile Sempozyumuna Büyük İlgi

Cuma akşamı Gündüz Beder Kültür Merkezinde düzenlenen etkinlikte 18 İmam-Hatip Kuran-ı Kerim okudu. Binlerce Somalı Gündüz Beder Kültür salonuna akın etti. Program başlamadan saatler önce salon tamamen doldu. Alt salon ve yandaki camiyede görüntü ve ses sistemi aktarılarak Kuran ziyafeti dinleyicilere ulaştı. Bir birinden güzel seslerin okuduğu Ayetler Dost Tv aracılığı ile canlı yayınla tüm Türkiye ve yayının ulaştığı diğer ülkelere aktarıldı. Programa, Soma Kaymakam Abdülkadir KARATAŞ, Soma Belediye Başkanı Hasan ERGENE, Manisa Müftüsü Osman TIRAŞCI, Soma Müftüsü Dr.Emanullah POLAT, Marmara Üniv. İlah. Fakültesinden Öğretim Üyesi / Emekli Prof. Dr. Ali ÖZEK, İstanbul Üniv. Eğt. Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. A. Hümeyra ASLANTÜRK, Çanakkale Onsekiz Mart Üniv. İlah. Fakültesinden Öğr. Gör. Adem KEMANECİ, Konya Selçuk Üniv. İlah. Fakültesinden Prof. Dr. Ali AKPINAR, İmam-Hatip Ali DOĞAN, İzmir Dokuz Eylül Üniv. İlah. Fakültesinden Ar. Gör. Bekir ESEN, Kayseri Erciyes Üniv. İlah Fakültesinden Prof. Dr. Celal KIRCA, Sakarya Üniv. İlah Fakültesinden Prof. Dr. Davut AYDÜZ, , Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Dr. Faruk GÖRGÜLÜ, Konya Selçuk Üniv. İlah. Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. F. Asiye ŞENAT KAZANCI, , Sivas Cumhuriyet Üniv. İlah. Fakültesinden Prof. Dr. Hasan KESKİN, İzmir Dokuz Eylül Üniv. İlah. Fakültesinden Prof. Dr. Hüseyin YAŞAR, Prof. Dr. Ömer DUMLU, Ar. Gör. İlker YENEN, Prof.Dr. İbrahim EMİROĞLU, Prof. Dr. Mehmet ŞEKER, Prof. Dr. Rıza SAVAŞ, Doç. Dr. Muammer ERBAŞ, Doç. Dr. Mustafa ÖZEL, Doç. Dr. Yaşar KURT, Öğr. Gör. Dr. Mehmet ÇİÇEK, Ankara Üniv. İlah. Fakültesinden Prof. Dr. İdris ŞENGÜL, Isparta Süleyman Demirel Üniv. İlah. Fakültesinden Doç. Dr. İshak ÖZGEL, Samsun Ondokuz Mayıs Üniv. İlah. Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Ziya ŞEN, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniv. İlah. Fakültesinden Prof. Dr. Kemal ATİK, Erzurum Atatürk Üniv. İlah. Fakültesinden Prof. Dr. Lütfullah  CEBECİ, Soma Vaizi Emin YILDIRIM, Bursa Uludağ Üniv. İlah Fakültesinden Prof. Dr. Remzi KAYA, Doç. Dr. Mehmet Emin MAŞALI, İmam hatip Mehmet PERVANE, Çorum Hitit Üniv. İlah. Fakültesinden Prof. Dr. Mesut OKUMUŞ, Sakarya Üniv. İlah. Fakültesinden Doç. Dr. Muhittin AKGÜL, İstanbul Marmara Üniv. İlah. Fakültesinden Doç. Dr. Murat SÜLÜN, Şanlıurfa Harran Üniv. İlah. Fakültesinden Prof. Dr. Musa Kazım YILMAZ, Van Yüzüncü Yıl Üniv. İlah. Fakültesinden Doç. Dr. Ömer  KARA, İzmir İl Müftülüğünden Dr. Serpil BAŞAR , Dr. Sevgi TÜTÜN, İstanbul Üniv. İlah. Fakültesinden Prof. Dr. Yaşar DÜZENLİ, İstanbul Üniv. İlah. Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Yusuf ALEMDAR, Malatya İnönü Üniv. İlah. Fakültesinden Doç. Dr. Zülfikar DURMUŞ başta olmak üzere çevre il ve ilçelerden çok sayıda Müftü, din görevlisi ve vatandaşlar katıldı.
 
Soma İlçe Müftülüğünün organizesini yaptığı Kuranda Aile Sempozyumu Türkiyenin bir çok ilinden ve üniversitesinden gelen ilim adamlarının sunum ve müzkereleri ile devam etti.
 

Cumartesi günü oturum başkanlığını Prof. Dr. Kemal Atikin yaptığı program  sabah saat 09:00 başladı. İkinci Oturumda Prof. Dr. Ali Akpınar Kurana göre ailevi problemler ve yaşanabilir çözümleri konulu araştırmasını davetliler ile paylaştı. Akpınarın araştırmasının müzakeresini Prof. Dr. Lütfullah Cebeci yaptı.
Kuranda aile birliğini ve devamlılığını sağlayan değerler konusunda Dr. Serpil Başer sunum yaparken bu sunumun müzakeresi ise Doç. Dr. İshak Özgel tarafından gerçekleştirildi.
Doç. Dr. Murat Sülünün Sağlıklı aile ilişkilerinin temelleri konulu araştırması ise Prof. Dr. Davut Aydüz tarafından müzakere edildi.
Bir buçuk saat devam eden İkinci oturumun son konuşmasını Dr.Sevgi Tütün yaptı. Tütün, Kuranın çocuk haklarına bakışını konu alan konuşması Prof. Dr. Musa Kazım Yılmaz tarafından müzakere edildi.
Kuranda Aile Sempozyumunda üçüncü oturum saat 11:00de başladı. Başkanlığını Prof. Dr. Hüseyin Yaşarın yaptığı oturumda birbirinden kıymetli ilim adamları Aile konusunda yapılan araştırmaları davetlilere aktardı. Prof. Dr. Celal Kırca Kurana göre ailenin psikolojik temellerini konu alan araştırmasını davetlilere sunarken, bu araştırmanın müzakeresini Prof. Dr.Yaşar Düzenli yaptı. Prof. Dr. Hasan Keskin, bir ailenin en çok değer verdiği evlat konusunda ki sunumunu izleyicilere aktardı. Keskin, Çocuklarla ilgili Anne ve babaya yapılan Kuranı uyarılar başlıklı araştırması Prof. Dr. İbrahim Emiroğlu tarafından müzakere edildi. Yardımcı Doç. Dr. F. Asiye Şenat Kazancı İtaat kültürünün aile içi olumsuz etkileri başlıklı araştırmasını davetlilere aktardı. Bu araştırmanın müzakeresi Doç. Dr. Zülfikar Durmuş tarafından yapıldı. üçüncü oturumun son konuşmasını Araştırma Görevlisi İlker Yenen yaptı. Yenen, İslamda babaya biçilen anlamın psikolojik tahlilini Peygamberimiz Hz. Muhammedin hayatından örneklerle açıkladı. Yenenin araştırması Doç. Dr. Ömer Kara tarafından müzakere edildi.
Program öğle yemeğinin ardından Belediye Düğün Salonunda saat 14:00ten itibaren dördüncü oturum ile devam etti.
Oturum başkanlığını Prof. Dr. Rıza Savaşın yaptığı bu bölümde Prof. Dr. Musa Kazım Yılmaz, günümüzde en önemli sorunların içerisinde lanse edilen örtünme ile ilgili araştırmasını sundu. Yılmaz sunumunda Örtünme yaratılışın gereğimidir? başlıklı araştırmasını davetlilere aktardı. Bu araştırmanın müzekeresi ise Prof. Dr. Remzi Kaya tarafından yapıldı. Yardımcı Doç. Dr. A.Hümeyra Aslantürk Kuranda Libas ayetinin eşler arasındaki anlaşma ve dayanışma açısından değerlendirilmesini anlattı. Müzakeresi ise Prof. Dr. Celal Kırca tarafından yapıldı.
Günümüzde en çok şiddete maruz kalan hiç şüphesiz ki çocuklar ve kadınlar. Bu konudaki sunumu ise Soma Müftüsü Dr. Emanullah Polat yaptı. Polat konuşmasında Kuran-ı Kerime göre kadına şiddet uygulanması meselesini anlattı. Polatın sunumunu ise Doç. Dr. Muammer Erbaş yaptı.
Soma tarihinde ilk defa gerçekleştirilen bu denli geniş katılımlı sempozyumun beşinci bölümü 15:30da başladı. Prof. Dr. Celal Kırcanın oturum başkanlığında gerçekleşen beşinci bölümde gençlerin hayatlarını birleştirerek yuva kurduğu evlilik müessesesi ele alındı. Okumuş, Kurana göre evlilik ve evliliği sürdürmenin önemini anlattı. Okumuşun araştırmasını Prof. Dr. Hüseyin Yaşar Müzakere etti. Dr. Faruk Görgülü Eşler arası ilişkide Kuranın ortaya koduğu bazı temel ilkeler başlıklı araştırmasını davetlilere aktardı. bu araştırma ise Yardımcı Doç. Dr. Ziya Şen tarafından müzakere edildi. Programın son konuşmacısı Doç. Dr. Muammer Erbaş oldu. erbaş Konuşmasında Kuranda boşanma ve sonuçlarına değindi. Allahın (cc) en sevmediği helaller arasında bulunan Kuranda boşanma ve sonuçları başlıklı araştırma Doç. Dr. Mustafa Özel tarafından müzakere edildi.
Soma Kaymakamı Abdülkadir Karataş, Soma Belediye Başkanı Hasan Ergene ve kalabalık bir davetli tarafından takip edilen programda Kuranda aileye verilen önem, Eşler arasındaki ilişkiler, Anne ve babalık rolü, Çocuk ve kadın hakları gibi bir çok önemli konuda bilgiler Soma’lılara sunuldu.