Anasayfa HaberlerKara Tehlike Siyah Poşet

Bildirimler ve Haberler

Haberler İhaleler Duyurular

Kara Tehlike Siyah Poşet

Son günlerde ulusal yazılı ve görsel basınımızda yer alan ve tüketicilerin bilinçlenmesi amacıyla, semt pazarlarında veya satış noktalarında vatandaşlarımızın tüketim ve ihtiyaç maddesi malzeme alımlarında taşıma amaçlı olarak satıcılar tarafından sunulan veya ambalajlanan siyah poşetlerin çevre ve insan sağlığı açısından olumsuzluklarını halkımızla paylaşmayı üzerimize düşen sorumluluk bilinciyle, Belediye Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü olarak sizlerle paylaşmayı bir görev sayarak bu tehlike konusunda sizleri bilgilendirmeyi ayrıca bu konuda üzerine sorumluluk düşen kişi, kurum ve kuruluşların da duyarlılık gösterip çalışmalar  yapmasını bekliyoruz.

İlçemizde bulunan bazı marketlerin bilinçli tüketiciyi uyarma şeklinde, gereksiz poşet tüketiminden kaçınılması, çevreye karşı duyarlı olunması ve doğanın kirletilmemesi konularında uyarıcı levha ve afişlerini alışverişlerin sonlandığı kasalarının önüne ve tüketicilerin görebilecekleri yerlere asmalarını olumlu bir çevre bilincinin gelişimi yönünden bizleri sevindirmektedir. Tüm satış noktalarının bu duyarlılığı göstermesi ve desteklemesi ileride yaşanabilecek çevre kirliliklerinin bertaraf edilmesi, halk sağlığının korunması bakımından önem arz etmektedir.

Unutulmamalıdır ki; Plastiğin genel ana kaynağı petrol rafinerisinden arta kalan bakiye maddelerdir. Petrol yan ürünü olan plastik poşetin çürüyüp toprağa karışması yaklaşık 1000 yıl sürmekte ve büyük bir çevre kirliliğine neden olmaktadır. Gereksiz kullanılan her poşet çevre sağlığı için ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Bu yüzden gereksiz poşet tüketiminden kaçınalım.

Atık maddelerin işlenmesiyle elde edilen kanserojen riski yüksek naylon poşetlerin sağlık açısından risk taşıdığı için, bu tür malzemeler yerine geçmişte yaygın olarak kullanılan, geri dönüşümü mümkün olan ABD ve Avrupa ülkelerinde kullanılan kâğıt torbalar, keseler tercih edilmelidir. Bu ülkelerde gerek halk ve gerekse ticari işletme sahiplerinin bilinçli olmaları nedeniyle, naylon poşet kullanımı yok denecek kadar az miktarda olmakta, kullanımı yasaklanmakta ve bertarafı için yüksek geri dönüşüm maliyetlerine katlanılmaktadır.

Uzmanların ifadesiyle, pet şişe, kova, atık plastikler, tıbbi atıkların toplandığı plastik ve naylonların, birincil kullanımdan sonra toplanan plastik maddelerin toplanarak tekrar işlenmesiyle üretilen siyah renkli poşetlerin kullanımı özellikle pazarlarda birinci sınıf polietilenden(HDPE) imal edilen, hiçbir tehlikeli atık içermeyen, üretim aşamasında havayı ve suyu kirletmeyen poşetlere oranla çok daha  ucuz olduğu için esnaf tarafından daha çok tercih edilmektedir. İnsan sağlığı açısından risk taşıyan siyah renkli poşet tüketimi yıllık 260 bin tonu bulmaktadır. Özellikle ev hanımlarının, mutfak ihtiyaçlarını karşılamak üzere gittikleri semt pazarlarında aldığı gıda maddelerini bu tür torbaların içine doldurulmasına karşı çıkılmalı, bu ürünlerin sadece atıkların toplanmasında kullanılması sağlanmalıdır. Bu tarzdaki poşetler çok iyi temizlenmeden geri kazanıldığı için bazı patojenler içerebilir. Çöplerden toplanarak hijyenik olmadan elde edilen koyu renkli naylon poşetlerin, gıda amaçlı kullanılmaması gerekmektedir.

Unutmayın, yalnızca birkaç dakikalığına kullandığınız naylon poşet, doğada tümüyle yok olana dek aradan bin yılın geçmesi gerekiyor. Eve giderken beş dakikalığına bile, simidi, ekmeği poşette taşımak, o poşetin doğayı 3007 yılına dek kirleteceği anlamına geliyor. Bu naylon poşetler yavaşça bozulmaya başladığında ise, çevreye zararlı kimyasallar yayarak besin zincirimizi yavaş yavaş kirletecektir. Lütfen, çöp atarken iki kere düşünün..!