Anasayfa HaberlerGeri Dönüşüm Projesi Okul Eğitimleri Başladı

Bildirimler ve Haberler

Haberler İhaleler Duyurular

Geri Dönüşüm Projesi Okul Eğitimleri Başladı

 

SOMA AMBALAJ ATIKLARININ GERİ DÖNÜŞÜMÜ PROJESİ OKUL  EĞİTİMLERİ  BAŞLIYOR,   
 
Soma Belediyesi, ambalaj atıkları konusunda öğrencileri bilinçlendiriyor.
 
 Ambalaj atıklarının sürdürülebilir geri kazanımı konusunda önemli adımlar atan Belediyemiz, İlçede sürdürülebilir kalkınma kapsamında daha sağlıklı bir yaşam ve gelecek nesillere doğal kaynakları kirletilmemiş bir çevre bırakmak için ambalaj atıklarının geri dönüşüm projesi eğitim uygulama çalışmalarına başlıyor. 
 
 24.08.2011 tarih ve 28035 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni Ambalaj Atıkları Kontrolü Yönetmeliğinin hükümlerine uygun olarak Soma Belediyesi ve TAT (toplama, ayırma tesisi) lisanslı Umut Metal Geri Dönüşüm firmasıyla 17.07.2012 tarihinde "Soma Belediyesi mücavir alanları içerisinde Ambalaj Atıkları kaynağında ayrı toplanması, taşınması ve ayrıştırılması sözleşmesi imzalanmıştır. Soma Belediyesi Ambalaj Atıkları Yönetimi Planı  kapsamında üç bölgeye ayrılan ilçemizin birinci etabında eğitim çalışmasına Sabri Balcı İlkokulumuzdan başlıyoruz.  
 
 Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü personeli, okullarda uygulamalı eğitim veriyor.Eğitimde, öğrencilerin sınıfta, kantinde, evlerinde tükettikleri ürünlerin ambalaj atıklarını normal çöplerden ayrı olarak toplamaları, dağıtılan geri dönüşüm kutularında biriktirmeleri konusunda bilinçlendiriliyor.  
  
Geri dönüşüm birçok ülkede yaşam tarzının vazgeçilmez bir parçası haline geldi.Birçok ülkede çıkan yasalara göre geri dönüşüm artık zorunlu.Evlerde ayrıştırılmadığı için çöpe atılan ve katı atık depolama sahalarında biriktirilen atıklar doğal hayatı tehdit ediyor.Atıklar tehdit oluşturuyor.Sorun atıkların evlerde kaynağında ayrıştırılmasıyla çözülebilir.  
  
Ambalaj atıklarını toplama amacıyla;lisanslı firma tarafından iki  araç hazırlanmış,ilçemiz ana arterlerinde bulunan market önlerine,işyerlerine yaklaşık 50 adet ambalaj atıkları geri dönüşüm kafesleri ve kumbaraları konulmuştur.Halkımızı bilinçlendirmek amacıyla 1000 adet afiş, 2000 adet el broşürü, konutlar için 500 adet stıcker bastırılmıştır.İlçemiz okullarındaki öğrencileri bilinçlendirmek için görsel sunumlar hazırlanmıştır. Ayrıca bu konuda çeşitli zamanlarda ilçe halkına ve iş yerlerine eğitim seminerleri verilecektir.Ev ve işyerinde gündelik hayatta kullanılan malzemelerin cam, plastik, metal, kâğıt ve karton gibi ambalajlarını Soma Belediyesi tarafından oluşturulan ambalaj kutularına, kafeslerine ve kumbaralarına geri dönüşüm için atılması yarınlar için büyük bir kazanım olacaktır.          
  
Çevre felaketlerinin dünyamızı olumsuz etkilediğini ve bu konuda herkese sorumluluk düştüğünü,gelecek kuşaklara güzel bir dünya bırakmak zorunda olduğumuz bilinciyle hepimiz el birliği ile mücadele etmeliyiz.Bireyler olarak yapabileceğimiz en doğru davranış biçimi kullandığımız yada tükettiğimiz ürünlerden geri kalan atıkların tekrar geri kazandırılmasını sağlamak olmalıdır.
 
 
  
1-) 28.Kasım.2012  Soma Sabri Balcı İlköğretim Okulu Cuma Mahallesi GEKAP -1
 
   
 
 
                                                                                                                                                                        Soma Belediye Başkanlığı
                                                                                                                                                 Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü