Anasayfa HaberlerÇevre için çalışan okullara ödüller devam ediyor,934.000.000.000 lt suyumuz korundu.

Bildirimler ve Haberler

Haberler İhaleler Duyurular

Çevre için çalışan okullara ödüller devam ediyor,934.000.000.000 lt suyumuz korundu.

Soma Kaymakamlığı, Soma Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü,İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kolza Bitkisel Atık Yağ Geri Dönüşüm A.Ş. proje ortaklığında 2012-2013 Eğitim yılında ilçemizde düzenlenen I.nci Okullar arası bitkisel atık yağ toplama kampanyası sonucunda okullardan 934 kg bitkisel atık yağ toplandı.

Soma Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz,2008 yılından bu yana ilçemizde bitkisel atık yağ toplama projesini yürütmektedir.İlçemizdeki, 38 okul gönüllülük esasına dayalı olarak kampanyamıza destek vererek,okullarımızdan 1 ton yağ toplandı.Lavabodan dökülen 1 litre atık yağ,1 milyon litre suyu kirletiyor.Biz 1 ton atık yağ toplayarak milyonlarca litre suyumuzu ayrıca topraklarımızı ve doğal kaynaklarımızı gelecek nesiller adına korumuş olduk.

2008 Yılından başlayıp, 2013 yılına kadar gelinen zaman diliminde,Soma Belediyesi çalışmalarıyla ilçemizde 27 bin 500 kg atık yağ toplandı.Bu somalıların büyük çevre duyarlılığının göstergesidir.Lokantalardan,seyyar lokmacılara,tabldot yemek fabrikalarından resmi kurum yemekhanelerine kadar Soma’da 104 kurum ve işyeri ile yağ toplama sözleşmemiz bulunmaktadır.

Gönüllülük esasına göre ilçemizdeki 38 okulun katılımıyla yürütülen kampanya çalışmaları sonucunda en fazla yağı 275 kg ile Özel Birlik Koleji toplayarak birinci olurken, 130 kg yağ toplayan ELİ.Turgutalp Madenciler Okulu ikinci, 45 kg ile Soma Anadolu Öğretmen Lisesi ise üçüncü olarak hem çevre kirliliğinin önüne geçilmesine katkı sağladılar hem de  üç okula eğitim desteği ve teşvik olarak verilen ödülleri kazandılar.

Okullar arasında düzenlenen  kampanya sonucunda birinci olan okul Özel Birlik Koleji’nin ev sahipliği yaptığı ödül törenine Kaymakam Abdülkadir KARATAŞ,Belediye Başkan Vekili Mesut ÖZDEMİR, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tahsin ALTUNSOY,Soma Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü personeli,okul müdürleri ile öğrenciler katıldı.

Bu kampanyaların çevrenin korunmasına ve sürdürülebilir,sağlıklı,güzel bir çevre bilincinin oluşturulmasına katkı sağlaması yönüyle,okullarımızın çevrenin ve doğanın korunmasına yönelik göstermiş oldukları duyarlı tutum,katılım ve desteklerinden dolayı okullarımıza teşekkür ederek,başarılarının devamını diler, çevremize ve ortak geleceğimize göstermiş oldukları hassasiyet için şükranlarımızı sunarız.