Anasayfa HaberlerBelediye binası 16 ayda tamamlanacak

Bildirimler ve Haberler

Haberler İhaleler Duyurular

Belediye binası 16 ayda tamamlanacak

 

Active ImageKatlı otopark açılışında konuşan Belediye Başkanı Hasan Ergene Soma’nın yeni belediye binasına 16 ayda kavuşacağını belirterek, 3 yıllık Belediye çalışmalarını değerlendirdi. Belediye Başkanı Hasan Ergene çok katlı otoparkın açılış töreninde Beledediye binasının 16 ayda tamamlanacağını belirtti. Belediye Başkanı Hasan Ergene 3 yıllık Belediye ve Hükümet’in Soma icraatlarını da değerlendirdi. Ergene konuşmasında; Belediyemiz çelik kontrüksiyon bir atölye binası ile Zafer mahallesine bir kültür merkezi inşaatınıda başarı ile tamamlamış ve halkımızın kullanımına sunmuştur. Yine tamamlanmak üzere olan iki adet sağlık ocağımız da belediyemiz tarafından yaptırılmakta olup, çok kısa süre içinde hizmete açılacaktır. Somamıza yakışır bir belediye hizmet binası yapmak için ihaleye çıkılmış olup ihale onay aşamasındadır. Onayın ardından 16 ayda Soma yeni belediye binasına da inşallah bizim dönemimizde kavuşacaktır. Bunun yanısıra belediye hizmetlerine kaynak sağlamak amacıyla arsalarımızı kat karşılığı yöntemi ile ihale edip, şehrimizin imarı ve gelişmesine katkı sağlarken ticari hayatına da destek oluyoruz. Borçlu bir belediye olmamıza rağmen her yıl hükümetimizin gönderdiği istihkaklarımız bir önceki yıla göre artmaktadır. Belediye borçlarının yapılandırılması ve uzun vadeye yayılması sayesinde belediyemiz nefes almış ve yatırım yapabilir hale gelmiştir. Bunun için sayın Başbakanımıza teşekkür ederiz. Tasarruf ederek biriktirdiğimiz paralar ve maden payı ile belediyemizin makine ve araç parkını genişletiyoruz. Dönemimizde 1 greyder, 1 kazıcı yükleyici kepçe, 1 itfaiye aracı, 1 çöp kamyonu, 1 minibüs, 2 adet pikap, 2 adet zabıta motosikleti satın alınmıştır. Şehrimizin merkezinde çok değerli 8000 metrekarelik bir arsa 250 milyar liraya halkımıza kazandırılmıştır. Şehrimizin altyapı sorunları bizim dönemimizde çözülmüş iki yıl içinde kanalizasyon tamamlatılmıştır. Atık su arıtma tesisimizin yapımı için Çevre ve Orman Bakanlığımız ile işbirliği yapılarak 15 AB atıksı projesi kapsamında AB İPA fonlarından yararlanma hakkı elde edilmiş ve 2007-2009 döneminde hayata geçirelecek projeler arasına girmiş bulunuyoruz.
Active ImageYine katı atık ve çöp depolama sorununu çözmek için İl Özel İdaresi Soma ve Kırkağaç ilçe ve belde belediyeleri ile birlikte hareket edilerek katı atık birliği kurulmuş ve onay için Bakanlar kuruluna sunulmuştur. Çevre ile ilgili konularda aşırı hassasiyet gösteren yönetimimiz halkımızla elele vererek ağır bir yükün altına girerken çekinmemiştir. Çevre sorunlarının çözümü için yeni proje ve işbirliklerini hayata geçirmekteyiz. Bunlardan cam atıkların ve atık pillerin ayrıştırılarak toplanması projesi ile su kaynaklarımızın tasarruflu kullanılması için halkımızın bilinçlendirilmesi projeleri başarı ile yürütülmektedir. Yine şehrimiz genelinde  kaldoırım ve yeşil alanlarımıza ağaç dikme seferberliği başlatılmış binlerce yetişmiş ağaç dikilmiştir. Şehir merkezindeki yollar ve kaldırımlar yenilenmiş, ağaçlandırılmış, elektrik hatları yeraltına alınmıştır. TEDAŞ tarafından elektrik hatlarının yeraltına alınması için 2 trilyonluk ihale yapılmış ve çalışma başlatılmıştır. Üç yıldan beri halkımızın rahatı ve mutluluğunu temin etmek ve özlediği hizmetleri ulaştırabilmek amacıyla çevre temizliği ve ulaşımda köklü değişiklikler yapılarak memnuniyet sağlanmıştır. Merkezden en uzak mahellere kadar bozulup tahrip olmuş üst yapıyı yenilemek için 150.000 ton sıcak asfalt dökülerek yol yapılmış ve yine yollara ve kaldırımlara parke taşı döşenmiştir.  Soma çevre yolunun imar uygulamaları bitirilmiş ve toprak dolgu çalışmaları başlatılmıştır. Hedefimiz bu dönem içinde Somamızın bütün yollarını tamamlamaktır.
Türkiye ekonomisine çok değerli katkılar sunan güzel Somamız her geçen gün gelişerek büyümekte ve nüfusu artmaktadır. Bu haliyle Somamız yakın çevremizdeki beş komşu ilçemizin ekonomisine de katkı sunmaktadır. Türkiyemizin en kaliteli linyit rezervlerine sahip olan havzamıza yatırım yapılması ve bu yatırımların büyümesi halinde hem binlerce insanımız aş ekmek sahibi olacak hem de Türkiyemiz daha hızlı kalkınacaktır. Hükümetimizin aldığı cesur kararlarla son dönemde yeraltı kömür işletmeciliğinde büyük bir atılım yapılmış ve işsizliğe çare olunmuştur. Önümüzdeki dönemde bu yatırımların artarak devamını ve Somamıza yeni termik santral yatırımları yapılmasına talep ediyoruz.
Yine hükümetimizin sayın Meclis Başkanımızın çok önemli katkı ve takipleri Manisa milletvekillerimizin gayretli çalışmaları ve sayın vekillerimizin çok önemli destekleri ile başlatılan yol çalışmalarının aynı hızla devamını ve bir an önce hizmete açılmasını bekliyoruz.

Kurtuluş Gazetesi

Hafit UYAR